Microsoft nie walczy o rynek mobile. Nie musi.

Wiele się mówi o tym, że Microsoft ze swoim Windows 10 Mobile poległ i praktycznie wypadł z rynku. A co jeśli on nie musi o ten rynek walczyć?

Na wstępie zaznaczę wyraźnie, że wszystko co jest poniżej jest wyłącznie w sferze domysłów, plotek i niedopowiedzeń.

Jestem fanem rozwiązań giganta z Redmond. Uważam je za przemyślane i całkiem odświeżające skostniały rynek. Interface Modern, chociaż dla wielu może być on zbyt ekstrawagancki, dla mnie jest przystępny, spójny i przyjazny.
Nie mam złudzeń – jestem w mniejszości, co zresztą widać po wynikach sprzedaży kategorii sprzętowych. Rynek PC cały czas maleje, a rynek mobilny? Tutaj Microsoft stracił udziały z 3,5% w ubiegłym roku do… 1.7% tego roku.
Wydawałoby się zatem, że jest źle i gorzej nie będzie. Tyle, że ja odnoszę wrażenie, że to wszystko jest większą częścią planu.

Era Post-PC nie istnieje.

Microsoft nigdy nie wierzył w coś takiego jak Era Post-PC. Zresztą, już wiele lat temu zapowiadał urządzenia UMPC – czyli ultramobilne pecety, które moglibyśmy mieć przy sobie w każdej chwili.

Samsung Q1 - jeden z pierwszych UMPC

Samsung Q1 – jeden z pierwszych UMPC

Idea posiadania pełnoprawnego komputera przy sobie w firmie prowadzonej wówczas przez Billa Gatesa była bardzo silna i chociaż Steve Ballmer miał wizję na kontynuację tej idei, ta nie przyjęła się.
Modern UI wdrażany w komputerach stacjonarnych wraz z Windowsem 8 oraz mobilnych kafelkach nie przekonała ludzi.

I tutaj pojawia się Satya Nadella, którego myślą przewodnią jest „cloud first, mobile first”. Z pozoru wykonuje niezrozumiałe ruchy, które i dla mnie wydawały się przez długi czas zaskakujace.
Otóż zaczyna on… wspierać konkurencyjne platformy. Office? Proszę bardzo – na iOS pojawił się nawet szybciej niż na Windows 10 Mobile. Aplikacje? Szybciej są rozwijane te wersje u konkurencji niż na własnym ekosystemie. Po co? By przywiązać ludzi do aplikacji. Do ekosystemu. One są jak niczym koń trojański, który zostanie wykorzystany w odpowiednim momencie.

Czyli co tak naprawdę się dzieje

Obecny CEO Microsoftu tak naprawdę pierwszy raz w historii w pełni realizuję wizję UMPC. Teraz wszystko będzie personalnym komputerem z twoimi aplikacjami i danymi. Nieważne, czy posiadasz konsolę, tablet, telefon czy zegarek, czy gogle rozszerzonej rzeczywistości.

Idea Jeden Windows jest tutaj silnie realizowana. Nie wierzysz?
Listopad to pierwszy miesiąc w historii Microsoftu gdy na większości znajdował się dokładnie ten sam Windows. Na Xbox One, Lumii 950 oraz pecetach gości dokładnie ta sama rewizja Windowsa
Ops, przepraszam – usługi. To nie jest już stary, dobrze nam znany system. To usługa, która będzie konsekwentnie aktualizowana unikając w ten sposób fragmentacji platformy, z którą to ma problem Google.
I na każdej platformie sprzętowej będziesz mieć dostęp dokładnie do tych samych aplikacji (i danych) dzięki Universal Apps.

windows 10 mobile

Lumia 950 – jedno z pierwszych urządzeń wykorzystujących Continuum

Continuum kluczem do wszystkiego

Tak naprawdę to właśnie mechanizm Continuum jest tutaj kluczem. To długa strategia i bardzo obiecująca technologia, która dopiero raczkuje ale da ogromne pole dla Microsoftu.

W momencie jej dopracowania nie będzie mu potrzebny mobile, bo on jako taki dla niego nie będzie istniał. W rozumieniu giganta z Redmond – wszystko, co będzie w stanie obsłużyć Universal Apps będzie też pecetem. Bo nie o platformę chodzi, a o aplikacje.
Stąd kusząca wizja zbliżenia telefonów i komputerów do siebie poprzez mityczny projekt Surface Phone. Dlatego też Xbox szybko zbliża się w stronę PC. Stąd (według danych IDC z wczoraj) rosnąca popularność urządzeń hybrydowych kosztem tabletów. To już się dzieje.

Ludzie nie potrzebują wielu ekranów do wykonywania tych samych czynności. Zdecydowanie wolą mieć jedno urządzenie, ale zdolne w prosty i szybki sposób stać się komputerem, gdy tego potrzebują albo telefonem, gdy wychodzą z domu.
Tak samo ludzie nie chcą kupować za każdym razem tę samą aplikację w zależności od platformy. Chcą jedną – uniwersalną.

A Continuum jest tutaj kluczem.