Recenzja WRC 6

Zaskakująco udana nawrotka.

WRC 6 zaskoczyło mnie bardzo pozytywnie. To doskonały przykład na to, że wyciągając wnioski i ucząc się na błędach – można zrobić progres.
Nie oszukujmy się. WRC 5 nie było grą dobrą. Nie było też naprawdę złą. Byłaby przeciętniakiem gdyby nie problemy z płynnością rozgrywki. Te występowały na praktycznie każdej platformie a na Xbox One czyniąc ją praktycznie nie grywalną.

wrc-6-1

Z WRC 6 jest zupełnie inaczej

Gra prezentuje się ciekawiej w zasadzie już od samego początku akcentując nowości. Uruchamiając grę trafiamy do swoistego samouczka, który od razu pokazuje nam wszelkie nowości.

Sama rozgrywka jest bardzo satysfakcjonująca. Jeżeli poziom trudności w Dirt Rally był za wysoki – tutaj poczujecie się jak w domu.
Nie wiem, dla mnie był w sam raz. To dzięki temu, że trasy w porównaniu do poprzedniej części są znacznie dłuższe i ciekawsze. A także ciut bardziej wymagające. Liczne zakręty, dodatkowe obiekty na trasie sprawiały, że praktycznie nigdy do mety nie dojechałem w jednym kawałku. A skoro już przy tym jesteśmy to…

wrc-6-2

Model zniszczeń.

To duży postęp.Pierwszych kilka OS-ów sprawiało, że mój Ford na trasie wyglądał jak Lanos przed domem. Poobijany, z uchodzącym dymem spod maski a często również z przebitą oponą.
Z tą oponą to w ogóle fajna sprawa. Gdy łapiecie kapcia, możecie w trakcie rajdu zmienić oponę. Kosztuje was to oczywiście cenny czas ale przypomina mi to wspaniałe czasy kiedy podobne rzeczy można było robić… w Techlandzkim Xpand Rally ponad 10 lat temu. Szkoda, że inni producenci gier rajdowych nie implementują takich rozwiązań.

Do tego zniszczenia faktycznie wpływają na osiągi samochodu a także na…

wrc-6-3

Model jazdy

Przede wszystkim nie mam wrażenia, że steruję kawałkiem cegły lub lewitującym kawałkiem drewna nad trasą jak to bywało w poprzedniej części. W szóstce jest inaczej. W końcu trzeba zacząć używać hamulca i ręcznego a przeszkody leżące na poboczach faktycznie mogą nam popsuć szyki. Wszelkie kamienie, hopki czy belki mogą wytrącić nas z toru jazdy.
Jedyna frustrująca rzecz to dziwne kary, które czasem dostajemy. Raz wyjadę tylko kołem poza drogę i mój samochód jest resetowany a innym razem przejadę z dobrych kilkadziesiąt metrów. Przy pierwszym przypadku dostanę 12 sekund kary, przy drugim – raptem 2. Model jazdy nie jest jeszcze na poziomie wspomnianego jeszcze Dirt’a, ale już jest bardzo przyjemnie. Skoro o przyjemnościach mowa nie sposób powiedzieć o…

W nocy gra nie wygląda dobrze

W nocy gra nie wygląda dobrze

Oprawa audiowizualna

Ta jest cholernie ciężka do oceny. Z jednej strony modele samochodów są naprawdę fajne i autentycznie mogą się podobać. Trasy, jak wspominałem już, również są teraz naprawdę ciekawe i zróżnicowane. Do tego doczekaliśmy się także Super Special OS-ów! Kto grał w CMR 2.0 ten wie, ile frajdy potrafią sprawić. Tyle, że dość często widujemy bardzo przeciętne tekstury co sprawia, że nie widać tak ogromnego skoku na jaki bym liczył.

Za to znacznie lepiej prezentuje się deszcz, dym, mgła czy woda. Czego chcieć więcej?

Licencja

Licencja to mocna rzecz w WRC. Dzięki temu mamy fajne wozy, zespoły (także Polaków) oraz trasy (Rajd Polski, Rajd Chin). Tak naprawdę jak ktoś ma manię posiadania licencjonowanych ścigałek to prócz arcycudownego F1 2016 pozostają mu właśnie rajdy w WRC 6. Mamy tutaj klasy WRC, WRC 2 oraz junior WRC.

Warto?

Jestem na tak. Przede wszystkim warto docenić progres jaki Kylotonn Entertainment dokonał ze swoją serią. Wysłuchali krytyki pod swoim adresem, wzięli sobie ją do serca i wzięli się ostro do roboty. W efekcie mamy interesującą i wciągającą pozycję, która potrafi dać satysfakcję. Poza tym w końcu można pobawić się z kolegą siedząc na jednej kanapie i korzystając ze Split Screena.

Nikt nie mówił, że to będzie hit. To po prostu porządne – przeciętne, ale porządne – rzemiosło gamedevu. Warto dać jej szansę.

WRC 6

ok PLN200
WRC 6
7.5

Ocena ogólna

8/10

  Zalety

  • Skok jakości
  • W końcu płynna rozgrywka
  • Split Screen
  • Licencje
  • Przyjemny model jazdy
  • Polska i Polacy

  Wady

  • Średnia grafika
  • niedoróbki techniczne