Strona główna » Farming Simulator 19, czyli własne gospodarstwo bez wychodzenia z domu

Farming Simulator 19, czyli własne gospodarstwo bez wychodzenia z domu

Tak pełnej edycji jeszcze nie było. Ale czy gra się równie dobrze?

20 listopada minie już rok od oficjalnej premiery gry Farming Simulator 19, natomiast niedawno, bo  22 października świat ujrzał dodatek do gry „Platinum Expansion” . Gra od kilku lat robi bardzo dobre wyniki sprzedażowe, oraz równie dobre oceny. Nie ma się co dziwić.Chyba każdy za dzieciaka widząc maszyny rolnicze nie chciał się poczuć jak farmerzy siedzący w środku. Właśnie, dlatego  Farming tworzy świetną odskocznie od naszego życia i spełnia dziecięce marzenia wielu z nas.

Pierwsze odczucia

Po otrzymaniu możliwości zainstalowania tytułu, gra od razu mnie zdziwiła. Chodzi tu o to, że gra jak na swoje duże możliwości bardzo mało waży. Po włączeniu gry od razu włącza nam się krótki filmik producenta „Giants Software”. Po wstępie ukazuje nam się menu główne, po czym można od razu przejść do kariery. Wszystko jest bardzo domyślne, więc łatwo jest poruszać się po całym menu.

Początki historii

Zanim zaczniemy cała naszą przygodę z budową swojego farmerskiego imperium, musimy podjąć ważny wybór. Mam tu na myśli mapę, oraz poziom trudności. Jeśli chodzi o mapę to niestety jak w poprzednich wersjach nie ma za dużego wyboru. Mamy do wybrania Ravenport, bądź Felsbruun. Nie musimy się martwić, że będą one podobne, co będzie monotonne, gdyż każda wyróżnia się czymś innym. Po dokonaniu ważnego wyboru w sprawie lokacji pora podjąć kolejną decyzję. Oczywiście chodzi tu o trudność z jaką będziemy grali. Mamy do wyboru trzy poziomy. „Nowy rolnik” – już na starcie mamy własny kawałek pola, oraz podstawowy sprzęt. „Kierownik gospodarstwa” – dysponujemy dosyć sporym funduszem, lecz nic oprócz tego nie posiadamy. Ostatnim najbardziej realistycznym trybem jest „Zacznij od zera” gdzie sama nazwa mówi, że tak naprawdę nic nie posiadamy.

Kariery ciąg dalszy..

Aby rozpocząć dalej grać musimy jeszcze spersonalizować swoją postać. Nie jest to trudne, więc myślę, że każdy poradzi sobie z tym, oraz upodobni wirtualna postać pod siebie. Do wybory mamy: postać na której zaczniemy swoje modyfikację, fryzurę, nakrycie głowy, kurtkę, oraz dodatek w postaci okularów. Dodatkowo można wybrać sobie kolor koszuli. Po tym wszystkim można zacząć swoją przygodę z własną farmą. Na starcie wita nas samouczek, który wobec mnie bardzo się przydaję, bo zawsze jest coś nowego o czym możemy się dowiedzieć. Jest też druga wersja samouczka, którą można znaleźć bezpośrednio w menu głównym.

Szczegóły podczas gry

Jeśli chodzi o samą grafikę to wiadomo, różne sprzęty, różne wrażenia. Wbrew pozorom już na podstawowych sprzętach możemy doświadczyć dość wiele. Te całe pola, maszyny, budowle itp. po prostu są naprawdę ładne. Widać wszystkie detale, tj. liście, ślady opon, smugi z wydechów itd. Oprócz grafiki, warto też wspomnieć o aspektach dźwiękowych. Giants Software zrobił naprawdę dobrą robotę, gdyż każdy pojazd, czy też każda czynność ma naprawdę genialny dźwięk. Np. zsypywanie plonów do silosów, jazda maszynami itp.

Nowości i zaskoczenia

Podczas mojej rozgrywki w Farminga bardzo często się pozytywnie zaskakiwałem ze względu na różne nowości, które pojawiły się w rozgrywce. Jeśli mam być szczery, tak zszokowały mnie dwie rzeczy. Pierwszą z nich była możliwość edycji ukształtowania terenu. Dzięki, ów funkcji można było spłaszczyć, wyrównać, zmieniać podłoże itp. Mi się to bardzo przydało, żeby po prostu rozwinąć swoją farmę, i żeby ona leżała na w miarę równym terenie. Drugą sytuacją gdzie bardzo się zdziwiłem był moment gdy przeglądając sklep, w celu rozwinięcia swojej farmy,  zobaczyłem tytuł „Padok dla koni”, oraz „Buda dla psa”. Przez moją ciekawość w ogóle się nie zastanawiałem od razu kupiłem obie rzeczy aby je przetestować. O ile chodzi o psa nie jest to bardzo rozbudowane, gdyż ten przyjaciel człowieka na zawołanie chodzi za nami, oraz aportuje. Jeśli nie jest to zbyt wymagające z końmi jest dużo lepiej. Mamy kilka koni do wyboru, na pewno każdy znajdzie dla siebie idealny kolor, czy wzór. Musimy dbać o to, aby codziennie jeździć na nich, oraz je czyścić. Oczywiście nie możemy zapomnieć aby karmić, ów konie, czy też psa.

Były zaskoczenia, ale także momenty zwątpienia

Nie ma rzeczy idealnych. Niestety jak wszędzie jest wiele błędów i gorszych momentów. W Farmingu tak naprawdę tylko kilka razy doświadczyłem takich sytuacji. Pierwsza sytuacja jest niestety bardzo powtarzalna, gdyż chodzi tu o jazdę konno. Konie potrafią robić bardzo różne i nieprzewidziane rzeczy. Np wchodzą pod górę po niewidzialnej ścianie itp. Zważając na fakt, że opcja z jazdą konno jest nowa, pewnie w przyszłości wszelkie błędy znikną, lecz na razie pozostają one w grze. Druga sytuacja może nie jest błędem, tylko ja się czepiam, ale słabe jest to, że podczas jazdy pierwszoosobowej, widać animację ruszania pedałami, tylko brakuje ciała naszego farmera. I chyba to co najbardziej denerwuje każdego gracza Farminga, czyli bardzo długi czas ładowania naszego świata. Podczas włączania na spokojnie skoczyć sobie do toalety, czy też czegoś się napić.

 

DLC „Platinum Expansion”

Dodatek ten zadebiutował 22 października. Dzięki niemu możemy poprowadzić, oraz popracować bardzo wyczekiwanych przez graczy maszyn marki CLAAS. Dodatek zawiera 5 ciągników, 5 ładowaczy, 3 kombajny, 2 silosokombajny, oraz wiele różnych maszyn, przyczep, czy też samych dodatków do pojazdów. Łącznie dodatek zawiera 35 maszyn, wspomnianej wcześniej firmy. Według mnie dodanie takiego DLC do gry było strzałem w dziesiątkę. Warto powiedzieć, że wszystkie pojazdy podczas odpalania wydają inne dźwięki.

Kiedy czegoś ci zabraknie

Każdy gracz po dłuższej rozgrywce ma momenty słabości w grze, czy też po prostu całe zmaganie stały się monotonne. Na ratunek przychodzi nam opcja dostępna w menu głównym, tzn. ModHub. Są tam rzeczy wszelkiego typu. Poczynając na zwykłych przyczepkach, kończąc na innych lokacjach. Znajdzie się też opcja dla leniwych graczy, którzy nie wiedzą jak zarobić pierwsze pieniądze. Generalnie jest tam wszystko. Warto wspomnieć, że aby modyfikacji było więcej trzeba kliknąć, aby pokazywało wszystkie mody, ponieważ z początku gra pokazuje nam tylko najlepsze mody.

Podsumowując

Giants Software przy produkcji 19’stki zrobiło dużą robotę, biorąc pod uwagę np. poprzednią wersję gry. Dodali trzy genialne rzeczy, z których jedna ma trochę błędów, a tak po za tym nie jest źle. Na pewno szybko z tą grą się nie rozstanę, bo gra na prawdę wciąga i można na niej spędzić wiele godzin.

8/10

Ocena końcowa

Zdecydowanymi plusami jest np. to, że każdy może poczuć się jak prawdziwy farmer. Możemy również zacząć bawić się w zarządzanie budżetem, czy też opieką zwierząt. Natomiast negatywną stroną ów gry jest to, że niektóre funkcję niestety nie działają prawidłowo, co może niepotrzebnie denerwować gracza podczas rozgrywki.

Karol Turczyński

Fan wszechobecnej elektroniki, aktywnie uprawiający wiele różnorodnych sportów.
Aktualny uczeń szkoły teleinformatycznej.

Chcesz wiedzieć więcej?