Strona główna » Microsoft zapowie nowe urządzenia z linii Surface.
DutchEnglishFrenchGermanNorwegianPolish

Microsoft zapowie nowe urządzenia z linii Surface.

DutchEnglishFrenchGermanNorwegianPolish
Czy są nam potrzebne?

Microsoft zgodnie z przewidywaniami zaczął rozsyłać zaproszenia na październikowy event, w którym zaprezentuje nowe urządzenia z linii Surface. Jak zawsze – nie możemy niczego być pewni a korporacja milczy jak zaklęta i jedynym tropem pozostaje tajemnicze zaproszenie, które – cóż – niewiele zdradza. Trudniej jest o tyle, że dziś Surface to nie tylko laptopy i tablety, ale również komptuer typu All-in-one, słuchawki, Surface Dial czy ekran konferencyjny Surface Hub. Sporo tego.

Moim zdaniem na pewno doczekamy się odświeżenia linii laptopów i tabletów. Plotki mówią o tych urządzeniach:

  • Surface Pro 7 z procesorem Intel 10 generacji i USB-C.
  • Surface Laptop 3 z procesorem Intel 10 generacji i USB-C.
  • Surface Book 3 z procesorem Intel 9 generacji i USB-C.

Microsoft Surface przyszłość

Czy możemy spodziewać się czegoś więcej?

Szczerze wątpię. Nie spodziewam się urządzenia Surface z dwoma ekranami czy tym bardziej powrotu gigana na rynek mobilny, ze szczególnym naciskiem na telefonię komórkową. Przede wszystkim – system CoreOS, czyli modułowa odmiana Windows nie jest jeszcze gotowa. Trudno więc pokazać urządzenie bez systemu. Po drugie – sam system Windows nie jest jeszcze gotowy na obsługę dwóch ekranów w takim kontekście, jakim sobie to wyobrażamy. To jeszcze nie jest ten moment.

Osobne pytanie – czy linia Surface ma jeszcze sens

Microsoft potrzebuje Surface’a. To prestiżowa linia komputerów, która jest dla giganta tym, czym dawniej Nexusy a teraz Pixele dla Google. To benchmarki dla innych producentów i pokaz tego, jak urządzenia z Windows powinny wyglądać i się zachowywać. Inną kwestią, że gigant zarabia na nich całkiem ładne pieniądze, więc czemu miałby z tego rezygnować?

Co innego użytkownicy. Ekosystem Windowsa, który jeszcze w czasach „ósemki” wydawał się dopinać dziś jest już tylko wspomnienień. W międzyczasie ekipa Satya Nadelli zrezygnowali z wearables, sprzedaży filmów i muzyki w swoim sklepie, całkowicie wycofali się z rynku mobilnego a także odpuścili na wielu innych polach. Nawet aplikacje uniwersalne – UWP – są dziś pomijane przez ich twórców.

Windows 10 dziś jest tylko cieniem tego, czym miał być a i tak najczęściej przypomina Frankensteina. Jego wizualna oraz funkcjonalna niespójność jest wręcz porażająca. Czemu zatem miałbym chcieć korzystać z tej platformy?

Microsoft Surface przyszłość

 

Mam nadzieję, że poznam odpowiedzi chociaż na część pytań

Chociaż nie łudzę się zanadto. Gdybym dziś miał przewidzieć co nas czeka, powiedziałbym, że poprostu zostaną zaprezentowane urządzenia, które wymieniłem wyżej. Tylko tyle i aż tyle. O ekosystemie i wizji rozwoju samego Microsoftu jeśli cokolwiek usłyszymy to raczej w maju na kolejnej edycji Build.

Filip Turczyński

Chcesz więcej? Dołącz do grupy!

Spodobało się? Polub! :)