Strona główna » Nokian Tyres Intuitu – Inteligentne opony już są. Teraz chce je w swoim aucie!
Nokian Tyres Intuitu

Nokian Tyres Intuitu – Inteligentne opony już są. Teraz chce je w swoim aucie!

Nokian wrzuca na rynek inteligentne "kapcie" i robi to w bardzo fajny sposób.

Miłością do motoryzacji pałam od niedawna. Dokładnie od momentu zakupu dość leciwego już, ale ciągle żwawego Audi A4 z 2003 roku. To prawdziwy bolid typu „zrób to sam”. Kupując go za stosunkowo niewielkie pieniądze ubiłem najlepszy interes mojego życia.

Wokół samochodu skupiona jest wspaniała społeczność, dzięki której udało mi się samodzielnie wyremontować całe wnętrze auta a elektrykę i mechanikę zostawiłem specjalistom. Dzięki temu wartość samochodu wzrosła od tamtej pory kilkukrotnie a ja sam nie mam obaw jechać nim teraz np. na Węgry na wyścig Formuły 1. Remont ten nauczył mnie o samochodzie i ogólnie całej motoryzacji szalenie dużo, ale w ogólnym rozrachunku – cały czas powinienem być zaopatrzony w podręcznik „samochód dla idioty”.

Nokian Tyres Intuitu

Nokian wymyślił coś, co chciałbym mieć w swoim aucie

Z zazdrością spoglądam na współczesne auta, które są wyposażone w całą elektronikę pozwalając poczuć się komfortowo i mieć poczucie kontroli nad każdym aspektem samochodu. Moją piętą achillesową do niedawna były właśnie opony. Brałem takie, które pasują nie zwracając szczególnej uwagi na to, czy się nadają czy też nie. Problem ten rozwiązałem zwyczajnie douczając się, ale założenie dobrych „gum” to przecież połowa sukcesu. Druga połowa to – niczym w F1 – zarządzanie nimi.

I tak Nokian naszpikował swoje opony Nokian Intuitu czujnikami, których stan możesz podglądać na ekranie swojego telefonu. Z jego poziomu masz dostęp do takich informacji jak temperatura ogumienia czy ciśnienie opon. To drugie jest dla mnie szczególnie ważne, bo to temat, którego zupełnie nie potrafię zrozumieć a brakowało mi dotychczas przyjemnego rozwiązania dla użytkownika. A tak – wyciągam telefon, sprawdzam stan ogumienia i mogę ruszać w drogę. Proste, genialne. Co jeszcze lepsze, korzystając z tej funkcji, Nokian dorzuca kolejny rok gwarancji gratis. Haczyk?

Jeden ale poważny

Nowe opony nie mają jeszcze odmiany „cywilnej”. Są dostępne dla ciężąrówek i traktorów, chociaż producent obiecuje w niedługim czasie rozszerzenie asortymentu również o auta osobowe. Z jednej strony doskonale rozumiem. Z pewnością takie rozwiązanie bardziej przyda się kierowcom TIRów czy kierownikom całej floty samochodów, niż typowemu Kowalskiemu. Z drugiej strony, to jak obiecać dziecku pyszny, słodki deser ale kazać mu czekać aż dorośnie.

Nokian Tyres Intuitu

Dawno nie było istotnej nowości na rynku opon

To chyba obecnie najwolniej rozwijająca się gałąź moto. Samochody stają się inteligentne, autonomiczne, a opony, którymi dziś jeździmy zbytnio nie ewoluują. Jestem pewien, że tutaj też kryje się jeszcze spory potencjał do rozwoju. Nokian pokazał, że można pokazać coś nowego.

Filip Turczyński

Chcesz wiedzieć więcej?