Strona główna » Xiaomi pokazało przyszłość swoim Xiaomi Mi Mix Alpha
DutchEnglishFrenchGermanNorwegianPolish
Mi Mix Alpha

Xiaomi pokazało przyszłość swoim Xiaomi Mi Mix Alpha

DutchEnglishFrenchGermanNorwegianPolish
Ale nie jestem co do niej przekonany

Marka Xiaomi nie toruje sobie drogi na rynek – ona wręcz ją wyrąbuje. Odkąd sięgam pamięcią byłem związany raczej z ekosystemem Samsunga. Dopiero pisząc artykuł o świetnie zapowiadającym się Redmi Note 8 Pro zauważyłem jak zupełnie niepostrzeżenie zawłaszczają moje mieszkanie. Żarówka, szczoteczka do zębów, set-top-box w postaci MiBox 4k czy nawet zwykła ładowarka Roidmi. A w mieszkaniu jest tego znacznie więcej!

Nic dziwnego, że Xiaomi zamiast gonić – zaczyna wyznaczać trendy.

W telefonach komórkowych cały czas można coś unowocześnić. Jest jakieś miejsce na inowacje chociaż to wymaga przełamania utartych schematów. Ogromne pole do popisu otwierają tutaj elastyczne ekrany, które coraz śmielej pojawiają się na rynku. Nie chodzi tylko o zawinięcie go na boki ale o prawdziwy, rodem science fiction telefon. Takimi są chociażby Samsung Galaxy Fold oraz Huawei Mate X.

Drugą drogą jest szeroko pojęta modyfikacja standardowej bryły słuchawki. Zaczęło się od Galaxy Note 4 Edge, który miał wyświetlacz nawinięty na jedną krawędź. Potem już poleciało – telefony z ekranami na obu krawędziach, telefony z dwoma wyświetlaczami czy jeszcze inne wymysły, które mniej lub bardziej się przyjęły.

Xiaomi Mi Mix Alpha pokonuje wszelkie granice

To pierwszy telefon, którego stosunek ekranu do obudowy wynosi 180% i jest pierwszym telefonem z aparatem o rozdzielczości 180MP. Toć to czyste szaleństwo! Reszta specyfikacji nie jest niczemu gorsza: Snapdragon 855+ oraz 5G. Pod względem specyfikacji – bomba! Wizualnie też prezentuje się fantastycznie. Niczym urządzenie z przyszłości. W sumie, nie zdziwię się jeśli Mi Mix Alpha będzie popularnym rekwizytem wielu filmów z gatunku sci-fi lub cyberpunk. Czy jednak chciałbym mieć ten telefon na co dzień?

Absolutnie nie!

Pomijam już fakt, że kosztować ma grubo ponad 11.000 zł, ale zwyczajnie przeraża mnie jego użytkowanie. Telefon z ekranem 360 stopni to 360 potencjalnych problemów. Nie da rady na to założyć żadnego bumpera, pancerza, który osłoniłby ekran od uszkodzeń. Śmiem przypuszczać, że on sam nie jest pokryty żadnym szkłem, bowiem specyfikacja o nim nie wspomina. A to oznacza, że będzie się szalenie rysował. Już chyba każdy słyszał o instrukcji jak korzystać z takiego Galaxy Fold, który rysuje się od paznokcia. Wyobrażacie sobie, jak to będzie porysowane tutaj?

Poza tym, urządzenie ma jedną zasadniczą wadę konstrukcyjną – słaba bateria. I tego na razie nie przeskoczymy. Producenci ładują coraz lepsze podzespoły, większe ekrany i lepsze rozdzielczości ale ten jeden aspekt od lat pozostaje niezmienny. A to oznacza, że czas pracy urządzeń z generacji na generację jest coraz krótszy. Godzimy się na to, ale obawiam się, że Mi Mix Alpha zwyczajnie przekroczy rubikon naszej cierpliwości.

Mi Mix Alpha

Piękny koncept

Zachwycam się patrząc na ten telefon i jednocześnie ciarki mi po całym ciele przechodzą. Widzę z jednej strony pokaz możliwości współczesnej technologii a z drugiej – ten telefon jak mało który pokazuje jej ograniczenia. Telefon pełen sprzeczności, telefon o którym chce się rozmawiać i dyskutować ale niekoniecznie posiadać. Xiaomi swój cel osiągnęło – o ich słuchawce jest z pewnością głośniej niż o modnych ostatnio elastycznych telefonach. Czekam tylko na dopracowanie technologii!

Filip Turczyński

Chcesz więcej? Dołącz do grupy!

Spodobało się? Polub! :)